Natěšený Chytil chce udělat další krok. Kroměřížský rodák očima Lukáše Hrona – MF DNES, nhl.com

(23. červenec 2020)

Mladičký útočník Rangers se chystá na první nadstavbovou část v kariéře, může upevnit jeho pozici v mužstvu.

Právě teď je ta chvíle. Právě teď se před ním rýsuje jedinečná šance. Právě teď může český holobrádek Filip Chytil všem ukázat, že v New York Rangers vyrostl v důležitou figuru týmu.

Ne že by za sebou už neměl pár zápasů, v nichž se mu dařilo. V plánované nadstavbě sezony 2019-20 by ovšem měl předvést, že se na něj dá spolehnout i v těch nejvypjatějších momentech, v klíčových bitvách, kdy se nepromíjí sebemenší chybička.

"Opravdu si teď věřím," tvrdil před chystaným předkolem proti celku Carolina Hurricanes. "Jsem na všechno stoprocentně připravený. Čeká mě první play off v kariéře, bude to určitě odlišné od běžných zápasů. Už jen proto, že budeme hrát na neutrálním ledě. Pro mě se tím ale nic nemění. Chci svému mužstvu dopomoci k velkému úspěchu."

Od teprve dvacetiletého centra z Kroměříže to nejsou nijak nafoukaná slova. Na Manhattanu poslední dobou opravdu herně vyrostl. Pořád z něj ještě není hokejový Empire State Building, ale čím dál víc lidí připouští, že jednou tomu tak být může.

Byť ještě na začátku ročníku tomu nic nenasvědčovalo.

Tehdy měl Chytil po své premiérové celé sezoně za "Blueshirts", v níž si připsal slibných 23 bodů (11+12) v 75 utkáních. Hodně se o něm mluvilo - pozor na toho kluka, má talent!

Něco se však pokazilo. Předsezonní kemp se ofenzivnímu šikulovi moc nevyvedl, klub ho proto obratem poslal do Hartfordu hrát AHL. Asi mu to prospělo - za Wolf Pack měl v devíti utkáních stejný počet bodů.

Jakmile se pak Rangers zranila obvyklá opora Mika Zibanejad, kouč David Quinn se rozhodl vsadit na mladého Čecha. Parta z New Yorku si tou dobou procházela utrápeným obdobím, prohrála šest ze sedmi duelů.

Snad to byla jen shoda okolností, snad vážně pomohl impulz od nažhaveného Chytila. S jeho příchodem se Rangers zmátožili, zničehonic jim to opět šlapalo.

"Hodně nás nakopnul," připustil i Quinn. "Pokud by mi někdo na konci září řekl, že v říjnu přijdeme na třináct zápasů o Miku, očekával bych velmi krušné časy. Byl bych si jistý, že nahradit ho bude obtížný úkol pro kohokoliv. Jenže my pak z té sumy střetnutí vyhráli hned osmkrát. Díky tomu, jak jsme se v tomhle období semkli, jak se ukázali hráči typu Filipa, jsme nyní mnohem sebevědomější."

Chytil bodoval v sedmi ze svých prvních devíti utkání. Do Hartfordu se již nevrátil. Do vynucené pandemické pauzy nastoupil do 60 duelů, nasbíral v nich 23 bodů (14+9).

Dostal se na vlnu. A nechce se z ní nechat setřást ani nyní, kdy se bude rozhodovat o úspěšnosti celé sezony.

"Stanley Cup může vyhrát kdokoliv," mínil odchovanec Zlína v rozhovoru s českými novináři. "My jsme od ledna doháněli ztrátu na play off, která v jednu chvíli činila až 18 bodů. Stáhli jsme to na dva, měli jsme vynikající formu a najednou nás zabrzdilo přerušení sezony. Všichni budeme začínat od nuly, je to jakoby nová sezona."

Ať už to dopadne jakkoliv, sám se na ni připravoval svědomitě. Flákání? Polehávání? Na to ho neužilo ani v časech karantény.

"Nejsem typ člověka, který by jen odpočíval a nic nedělal," přiznal. "Trénoval jsem, chodil na led. Důležitá je i regenerace, takže jsem si užil i wellness."

Sám moc dobře ví, že jedině poctivá dřina ho může vynést na pozice, kde by ho fanoušci v brzké době rádi viděli. Jeho dosavadním problémem v NHL byla nevyrovnanost výkonů - třeba v sezoně 2018-19 byl schopen skórovat v pěti duelech po sobě, taky ale nevstřelit gól v sedmnácti partiích v řadě.

Tenkrát byl ještě úplný zelenáč, od té doby se přece jen leccos změnilo. Zatímco ještě před rokem a půl se ve středním pásmu rád a často vrhal s pukem na holi mezi dva i tři soupeře, teď hraje vyspěleji. Je mnohem zodpovědnější při defenzivní robotě, při hře tolik neriskuje.

Pořád to ještě není na prvního nebo druhého centra Rangers, už jen kvůli rozpačité statistice při vhazování. Není ale možná zas tak daleko čas, kdy se jednadvacítka draftu 2017 bude do elitních formací jednoznačně počítat.

Snad i zásluhou nadcházející nadstavbové části. Protože teď je ta chvíle. Teď se před ním rýsuje jedinečná šance. Teď to může všem ukázat.